Co zabrać na wakacje w Bieszczadach

Co zabrać na wakacje w Bieszczadach?

Bieszczady są bardzo urokliwym miejscem, dlatego co roku przyjeżdża w te strony mnóstwo turystów. Jedni chcą zażywać świeżego powietrza, ciszy czy po prostu – zrelaksować się. Są też osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, dlatego wybierają wędrówkę po górach. Aby pobyt przebiegał przyjemnie i bezpiecznie warto zabrać ze sobą pewne rzeczy.

Buty

Teren Bieszczad jest zróżnicowany, dlatego warto zapatrzeć się w profesjonalne obuwie, które zabezpieczy nas przed niepożądanymi sytuacjami. Bardzo często słyszymy o turystach, którzy wybrali się na górską wędrówkę w klapkach, a nawet szpilkach! Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ podczas ulewy, gradu czy śniegu obuwie takie nie jest przystosowane do śliskich nawierzchni i bardzo łatwo o wypadek. Pamiętajmy, że odpowiednie obuwie to buty trekingowe, które posiadają odpowiednią podeszwę i oddychający materiał.

Kutka lub inne okrycie wierzchnie

Zarówno góry, jak i pogoda są bardzo nieprzewidywalne, dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, polar lub zwykłą bluzę. Najlepszym rozwiązaniem są kurtki typu goretex, gdyż są bardzo lekkie, łatwo się zgniatają i nie mamy problemu ze zmieszczeniem jej w plecaku. Polar świetnie sprawdzi się jako dopełnienie „wiatrówki”, która uchroni nas przed wiatrem i deszczem, ale nie przed zimnem.  Bluza będzie również dobrym wyborem, jeśli nie posiadasz polaru, zapewni Ci ciepło.

Spodnie

Spodnie, podobnie jak kurtka są niezbędnym elementem ekwipunku, ponieważ pogoda szybko się zmienia. Idealnym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami. Zapewnią nam wentylację podczas upałów, ale także ochronią nas przed zimne, wiatrem i deszczem.

Dodatkowy ekwipunek

GOPR niejednokrotnie informuje pieszych, by zachować bezpieczeństwo i rozwagę w górach, lecz niektóry nie biorą na poważnie zagrożeń czyhających w górach. Pogoda jest bardzo kapryśna, dlatego, jeśli złapie nas deszcz czy mgła i wydarzy się wypadek warto mieć przy sobie:

 

  • apteczkę
  • latarkę
  • kompas
  • telefon
  • mapę Bieszczad
  • koc ratowniczy
  • nóż
  • zapalniczka

 

Plecak

Jest bardzo ważnym elementem, ponieważ do niego możemy spakować wszystkie potrzebne nam rzeczy. Plecak umożliwia nam przenoszenie rzeczy w sposób bezpieczny i wygodny. Możemy zawsze dostosować go do naszej postury, dzięki regulacji pasków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *